Dobar dan, da li mi možete pomoći oko ovog zadatka?Znači imamo zadatak u kojemu moramo odrediti protonski broj,nukleonski broj, broj elektrona, broj protona i broj neutrona. Uspjela sa izračunati protonski broj, elektronski i protonski broj. Samo ne znam kako izračunati broj neutrona da bi dobila nukleonski broj? Unaprijed hvala.

Ime i prezime: Lara Ščuric ramona.scuric@gmail.com

Nukleonski broj je isto što i maseni broj, a jednak je ukupnom broju protonâ i neutronâ. Nisi rekla što ti je zadano, ali kako nemaš neutronski broj, vjerojatno imaš maseni, ili barem simbol izotopa. Maseni broj je u potonjem slučaju s gornje lijeve strane simbola atoma. Ako od njega oduzmeš protonski broj, dobit ćeš neutronski. Ako ti je pak zadan neutronski, onda ga pribroji protonskom da dobiješ nukleonski iliti maseni broj.