U kojem je agregatnm stanju pijesak?

Ime i prezime: Sara Ćepić Sara.cepic@gmail.com

Kratko bi se moglo reći da je u krutom agregacijskom stanju, budući da je svaka čestica pijeska dosta očito kruta.

Međutim, budući da se sastoji od sitnih zrnaca, pijesak pomalo podsjeća i na tekućine. Primjerice, naspe li se pijesak u kakvu posudu, zrnca će ravnomjerno popuniti sav prostor (ostavivši, naravno, mjesta zraku među zrncima), a na velikim površinama pokrivenima pijeskom mogu se, uslijed djelovanja vjetra, pojaviti valovi poznatiji kao dine.
Sličnost pijeska i tekućina uvjetovana je time da se sastoje od golemog broja sitnih čestica. No, dok su kod tekućina to molekule ili atomi, zbog čega za praktične potrebe često možemo računati kao da imamo kontinuiranu tvar, zrnca pijeska vide se i golim okom, tako da model kretanja pijeska nužno mora računati s konačnim brojem razmjerno krupnih čestica.