Poštovani Zanima me u ovoj redoks rekaciji 2KMnO4+3H2SO4+5Na2SO3->2MnSO4+K2SO3+5Na2SO4+3H2O sto je oksidans, a sto reducens tj. koji spoj se reducirao, a koji oksidirao? Hvala unaprijed. Lijep pozdrav Katarina Lučić

Ime i prezime: Katarina Lučić katarina.lucic12@outlook.com

Da bi odredila što se oksidiralo, a što reduciralo, trebaš odrediti oksidacijske brojeve (svih) atomâ u sudionicima reakcije i naći koji se od njih mijenjaju. Ako se nekom atomu oksidacijski broj smanji, onda se on reducirao, a vrsta kojoj pripada je oksidans. Ako se pak taj broj povećao, atom je oksidiran, a vrsta kojoj pripada je reducens (jer se ime vrste odnosi ne na ono što joj se događa, već što čini ostalima).
Kako odrediti oksidacijske brojeve, možda već znaš, a ako nisi sigurna, možeš potražiti odgovor koristeći tražilicu ili ovdje.

Usput, u jednadžbi reakcije potkrala se jedna greška: ne nastaje kalijev sulfit, nego kalijev sulfat.