Pozdrav, Zašto su sp3 skupine donori? I kada može nastati par enantiomera? Hvala

Ime i prezime: Maja Marić mmaric2@ptfos.hr

Prvi dio pitanja moram prvo odgonetnuti. Pretpostavit ću da misliš na to da alkilne skupine odnosno tetravalentni (sp3) ugljikovi atomi doniraju elektronsku gustoću, primjerice kad se nalaze na aromatskim prstenovima. To rade preko induktivnog efekta, što je posljedica slabe elektronegativnosti ugljika i vodika, zbog čega će svi "zainteresirani" sustavi lako odvući elektrone sebi, bili to aromatski prstenovi ili nemetalni heteroatomi.

Enantiomeri nastaju kad god nastane neki kiralni centar (ili koji drugi izvor kiralnosti), a nema ničega što bi sustav odvelo samo u jedan od njih. Kiralni centar je pak svaki atom koji ima četiri različita tetraedarski (ili jednostavno neplanarno) postavljena susptituenta (ima toga još, ali čini mi se da te ne zanimaju dubine stereokemije).