Poštovani, Molim Vas za pomoć sa sljedećim zadatkom: Zasićena otopina Pb(NO3)2 priređena je otapanjem te soli u 100 g vode pri nekoj temperaturi koja nije zabilježena. Kada je otopina ohlađena na 10 °C izlučilo se 50 g kristala. Pri kojoj temperaturi je bila priređena prethodna otopina? Kolika je još masa soli preostala u otopini? Rješenje: 60°C; još 45 g Unaprijed zahvaljujem za odgovor!

Ime i prezime: Marko Horvat infiniti19@net.hr

Zadatak nije rješiv bez dodatnih izvora informacija, ali dosta je očito da dolazi skupa s grafom temperaturne ovisnosti topljivosti olovovog(II) nitrata u vodi. Kad si dobaviš kakav graf ili tablicu (proguglaj malo, a ako to ne upali, preporučam pokušati s CRC-ovim tablicama ili Kolbahovim Priručnikom za kemičare), pronađi koliko se soli otapa u 100 g vode pri 10 °C, toj masi dodaj 50 g i onda potraži temperaturu kod koje se otapa ta, druga količina soli.