Poštovani, molim Vas formulu (formule) za topljivost. Na internetu sam pročitala da je korijen produkta topljivosti jednak topljivosti, no to se ne podudara s ostalim formulama koje sam pronašla. Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Marina Ozbolt marina.ozbolt7@gmail.com

Opći izraz koji bi opisao topljivost neke tvari onaj je za konstantu ravnoteže između krutine i otopljene tvari:

A(s) ⇄ A(sol.)

K = a(A, sol.)/a(A, s)

Kako aktiviteti kompliciraju život svima osim fizikalnim kemičarima (njima ga olakšavaju), u školske se svrhe oni svedu na koncentracije ili udjele:

K = c(A, sol.)/x(A, s)

što se na kraju obično samo pretvori u maksimalnu koncentraciju topljive tvari.

U slučaju ionskih tvari, umjesto maksimalne koncentracije postoji ionski produkt, a točan izraz ovisi o tomu kakva se sol otapa. Za binarne soli izraz općenito izgleda ovako:

AmBnm An+ + n Bm

KPT = [An+]m·[Bm]n

s tim da ionski naboji biti onakvi kakve sam napisao samo za relativno proste m i n (a kompliciraniji izraz koji bi uključivao i zajedničke djelitelje ovdje nema smisla pisati). Iz njega se lako izračuna maksimalna koncentracija soli u otopini, a vrijedi i obrat.