Pozdrav! Obraćam vam se s molbom da mi pojasnite tačno šta se dešava prilikom slijedećeg eksperimenta: Kada se u koncentrovani bakarni sulfat doda komadić cinka i uz to se još zagrijava? Bila bi zahvalna kada bi u što kraćem roku mogli da mi odgovorite na pitanje. Unaprijed zahvalna!

Ime i prezime: Ajla Mušić ajla.music@hotmail.com

Lijep je to pokus, toplo preporučam izvesti ga. Ono što sam ja vidio, kad sam jednom tako nešto izvodio, je da se na cinku pojavila krutina crvenosmeđe, da ne kažem bakrene boje, a bilo je i ponešto mjehurića bezbojnog plina kojemu nisam osjetio mirisa. Za krutinu vjerujem da ne bi trebalo biti problema u identifikaciji, a za plin ću reći da je ovdje minorni produkt i da se inače može dobiti otapanjem metalâ u neoksidirajućim kiselinama. Što se zagrijavanja tiče, vjerojatno će sve samo ići brže, a moguće je i da će ona krutina spadati s površine cinka i tvoriti praškast crvenosmeđi talog.