mozete mi molim vas reci tj napisati valencije za elemente...

Ime i prezime: Petra Kojic gabi2102@net.hr

1509) mozete mi molim vas reci tj napisati valencije za elemente... (poslano 31.05.2003. 11:42:11 )

Nemoj se time opterećivati. Kad se više puta susretneš s nekim jednostavnijim spojem (voda, amonijak, natrijev klorid...) ili klasom spojeva (npr. organski spojevi), prirodno je da zapamtiš barem okvirno strukture molekula, a time i valencije elemenata. Nema smisla nabrajati njihove valencije, kad ionako treba više od toga da se sastavi na papiru neka struktura. Tada nam pomažu znanje o strukturi elektronskog omotača atoma, iskustvo i intuicija, a to se ne može 'nabrojiti' ('mućnuti' glavom i vježbati). Evo na primjer kisik i vodik u običnoj tekućoj vodi. Postoje molekule vode (H2O) i vodikovi ioni (H3O+) u kojima je jednovalentan, ali kisik ima valenciju u prvom slučaju 2, a u drugom 3. To se može zaključiti iz molekulske formule znajući broj elektrona koji je atomima na raspolaganju.
Ali što s rezonancijom, čestom pojavom u organskim i kisikovim spojevima? 'Egzotične' primjere, kada je vodik viševalentan ili kisik peterovalentan, nećeš susresti u školi, no i takvi postoje.
Oksidacijske brojeve vrijedi znati, a ima tek nekoliko pravila kako se izvode (vodik uglavnom +1, kisik -2...). Međutim i tu se kriju zamke jer je to samo konvencija (vidi naš Kemijski udžbenik o izjednačavanju redoksa).

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr