Poštovani! Bio bih vam zahvalan ako bi ukratko samo odgovorili na pitanja koja me muče. Hvala ! 1. Koji su elementi u PSE jaka redukcijska sredstva? 2.Koji elementi PSE obično služe kao nečistoće u germaniju ili siliciju? Zašto? 3.Prikažite kako raste ionski odnosno kovalentni karakter veze u sljedećem nizu: Cl 2, HCl, NaCl 4. Koji je odnos dipolnog momenta i ionskog karaktera veze? 5. Što se događa s kristalnom rešetkom legure s obzirom na čisti metal? 6. Kako energija ionizacije i elektronski afinitet elemenata uvjetuju ionsku vezu? Evo to bi bilo to, hvala još jednom unaprijed :)

Ime i prezime: Marko marko_boricevic@hotmail.com

 


0. Mnogo pitanja skraćuje pojedinačne odgovore, a produljuje vrijeme od primanja do odgovaranja.

1. Oni koje je vrlo lako oksidirati, poput alkalijskih ili zemnoalkalijskih metala. Pravo je pitanje, međutim, koji su elementi izvan PSE jaki reducensi.

2. Oni koji imaju jedan valentni elektron više ili manje od germanija ili silicija, poput indija ili arsena.

3. Ionski karakter veze raste od elementa prema soli, a kovalentni u obrnutom smjeru. O apsolutnim vrijednostima ne bih nagađao, premda se odnekud sjećam da je veza između istovrsnih atoma posve kovalentna (barem u dvoatomnim molekulama), dok je u tipičnim solima postotak kovalentnog karaktera jednoznamenkast.

4. Dipolni moment i ionski karakter vrlo su srodne pojave. Oba su posljedice nejednolike distribucije valentnih elektrona.

5. Kristalna rešetka je matematički pojam i kao takva ostaje vezana za umove onih koji o kristalnim strukturama promišljaju. Legure pak mogu biti svakakve. Imaš onih gdje se atomi jednog metala nasumično zamijene atomima drugog (što onda može malo promijeniti parametre jedinične ćelije), one kod kojih se atomi jednog metala uguraju u šupljine među atomima drugog metala (i to malo iskrivi izvornu ćeliju) i one koje su ustvari intermetalni spojevi. Ima i kombinacija svega toga, naravno.

6. Reagiraju li elementi od kojih jedan ima nisku energiju ionizacije, a drugi visoki afinitet prema elektronu, vjerojatno će nastati sol, jer će prethodno spomenuta njihova svojstva posljedovati time da će elektroni s atomâ jednog elementa lako poskakati na one drugog elementa. Imaju li oba elementa niske energije ionizacije i niske afinitete prema elektronu, možeš se nadati legurama ili intermetalnim spojevima. Ako pak oba elementa imaju visoke energije ionizacije i visoke afinitete prema elektronima, vjerojatno će nastati kovalentni spojevi. Nadam se da je očito da pričam o metalima i nemetalima.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija