Postovanje gospodine IVICA CVITILA hvala vam na odgovoru ja sam nesto istrazivao po internetu u vezi kvarca JA IMAM HEMIJSKU ANALIZU KVARCA (Sadrzaj %)(Gz 0,08)(SiO2 99,80)(AI2O3 0,01)(TiO2 0,01)(CaO 0,01)(MgO 0,01)(Fe2O3 0,04)(MnO 0,01)(Na2O 0,01)(K2O 0,01) po hemijskoj analizi temperatura za topljenje kvarca je minimalna C 1730 maksimalna C 1760 PITANJE po ovoj hemijskoj analizi sta bi ja jos trebao dodati da bih dobio kristalno staklo po vasem odgovoru vi ste naveli olovno staklo nadam se vasem odgovoru unaprijed hvala.

Ime i prezime: AVDIC FEHIM SARAJEVO fehim_bizuterija@hotmail.com

Olovno staklo isto je što i kristalno, kako već rekoh. Ono što treba dodati sigurno je olovov(II) oksid (ili minij, ne znam što se obično koristi), a vjerojatno treba i kalijevog, natrijevog, cinkovog i aluminijevog oksida. Ako su brojke koje sam našao na Wikipediji ispravne (zadnja je za aluminijev, ne opet cinkov oksid, kako tamo pogrešno napisah), onda će za kilogram olovnog stakla trebati 590 g kvarca (ovaj koji imate može se uzeti kao čist), 250 g olovovog(II) oksida, 120 g kalijevog oksida, 20 g natrijevog oksida, 15 g cinkovog oksida i 4 g aluminijevog oksida. Dok se većina tih spojeva vjerojatno može nabaviti kao takva, za kalijev i natrijev bih očekivao da će prije biti dostupni kao karbonati (što onda potrebne mase redom diže na 176 g i 34 g). Jasno, budući da brojke samo prenosim, nemajući nikakvog vlastitog iskustva, preporučam oprez s time, a najmudrije bi bilo naći kojeg staklara koji se time jest bavio. Za praktične potrebe praktično znanje ima prednost pred teorijskim.
Usput, Wikipedija kaže da se olovno staklo obrađuje pri nekih 800 °C. Ako se materijali dobro zajedno pomiješaju, vjerojatno se zbog toga može sniziti i temperatura pri kojoj će se rastaliti kvarc. Koliko točno, to već ne znam.