Poštovani.možete li mi pomoći oko ovog zadatka:Izračunajte koji će pH pokazati otopina soli natrijeva hidrogenoksalata koncetracije 0,10 mol/dm3 pKa1=1,38,pKa2=4,28 Unaprijed hvala, Andrea.

Ime i prezime: Andrea Šimac dea2301@gmail.com

Kako je konstanta druge disocijacije za skoro tri reda veličine manja od one prve, može se mirno zanemariti slabo bazična narav hidrogenoksalata i računati kao da imaš monoprotonsku kiselinu:

HC2O4 ⇄ H+ + C2O42−

Ka2 = [H+][C2O42−]/[HC2O4]

= [H+]2/(c(HC2O4) − [H+])

Dalje treba samo riješiti kvadratnu jednadžbu.

Uvrstiš li dobivenu koncentraciju vodikovih kationa u izraz za prvu disocijaciju:

Ka1 = [H+][HC2O4]/[H2C2O4]

ispada da bi nekih 5 % hidrogenoksalatnih aniona trebalo biti protonirano, što je negdje na rubu tolerancije, barem za analitičke kemičare. U slučaju da je tebi to previše hrabra aproksimacija, trebaš u obzir uzeti oba stupnja disocijacije te uvesti u račun da je ukupna koncentracija svih oksalatnih vrsta stalna:

c(NaHC2O4) = [H2C2O4] + [HC2O4] + [C2O42−]

a skupa s time i neutralnost otopine:

[Na+] + [H+] = [HC2O4] + 2 [C2O42−]

(Hidroksidni se anioni mirno mogu zaboraviti jer se radi o kiseloj otopini, k tomu prilično koncentriranoj, čak toliko da računanje vrijednosti pH zapravo i nema smisla ako se ne korigira za ionsku jakost.)