Pozdrav, molio bih vas da mi pomognete oko ovih 5 pitanja, naime radim si sistematizaciju gradiva za usmeni ispit no nikako da odgovorim na ova pitanja, pa bih vas molio da istaknete samo najvažnije u odgovoru na svako pitanje, ono što bi vi kao profesori očekivali u odgovoru, hvala najljepša ! 1.Zašto je važno u pisanju termokemijske jednadžbe naznačiti fizičko stanje za svaku tvar. Objasniti na primjeru. 2. Što je važno za procjenu kemijskih svojstava nekoga elementa: u kojoj skupini ili periodi periodnoga sustava je element taj smjesten. Iscrpno objasnite odgovor. 3. Otapanje ionskih spojeva u vodi objasnite s aspekta intermolekularnih sila 4. Definiraj plinovito, kruto i tekuće stanje s aspekta molekularno kinetičke teorije. 5..Na kojem se modelu temelji kinetička teorija plinova. Što podrazumijeva spomenuti model. Definiraj apsolutnu temperaturu prema molekularno kinetičkoj teoriji.

Ime i prezime: Tomislav vesap.marko@otmail.com

Dragi Marko, od odgovorâ bih očekivao da budu točni, a od studenta da razumije o čemu priča. Mjesto odgovorâ, pokušat ću dati sugestije kako probaviti temu.

1. Zamisli da se u nekoj reakciji oslobađa voda. Je li svejedno hoće li ona biti led, voda ili vodena para? Zašto?

2. Što određuje skupina, a što perioda? Što je zajedničko elementima prve skupine (alkalijski metali), a što prve periode (vodik i helij)?

3. Što se općenito događa kad se jedna tvar otopi u drugoj? Kakve međumolekulske sile djeluju među molekulama vode, a kakve među česticama ionskih tvari?

4. Definiraj agregacijska stanja općenito, definiraj molekule. Pokušaj spojiti to dvoje.

5. Pokušaj otvoriti udžbenik opće kemije. Koji god. Svi imaju ponešto za reći o kinetičkoj teoriji plinova.