Treba mi pomoć sa zadatkom iz elektrokemije: Koliko litara plina nastaje pri n.u. na elektrodama pri elektrolizi vode koja traje 2 sata uz struju jakosti 5A? Imam 2 problema sa ovim zadatkom, prvi je vezan uz određivanje broja izmijenjenih elektrona (z), a drugi uz određivanje volumena, jer ne znam koju bi formulu ovdje trebala koristiti. Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Tina

(Kad bude puno pitanja, ona polu- ili nepotpisana na red dođu kasnije ili nikad. Trenutno gužve nema, ali bit će je kroz par tjedana.)

Ukupna reakcija elektrolize vode je:

2 H2O → 2 H2 + O2

Na katodi se reducira vodik:

2 H+ + 2 e → H2

a na anodi oksidira kisik:

2 H2O → O2 + 4 H+ + 4 e

Iz potonje dvije jednadžbe vidi se da će za jednu molekulu vodika trebati dva elektrona, a za jednu molekulu kisika njih četiri. Jasno, kako obje parcijalne reakcije pogoni jedna te ista struja, ispada da će četiri elektrona osloboditi jednu molekulu kisika i dvije molekule vodika (matematskim jezikom: z = 4). S tim saznanjem i Faradayevim zakonima možeš izračunati kolike su množine nastalih plinova. Volumen ćeš pak dobiti pomoću jednadžbe stanja idealnog plina (u nedostatku parametara za preciznije modele): pV = nRt.