Kako da izračunam ravnotežnu koncentraciju vodikovih i acetatnih iona u 100 mL otopine octene kiseline početne koncentracije 0,10 mol/dm3 ako je u otopinu dodano 0,82 g natrijevog acetata? Treba zanemariti promjenu volumena otopine uslijed dodatka natrijevog acetata.

Ime i prezime: Tina Plantar tinna17@net.hr

Prvo trebaš izračunati koncentraciju natrijevog acetata:

c(NaOAc) = n(NaOAc)/V

= m(NaOAc)/(M(NaOAc)·V)

Zatim se trebaš prisjetiti kako izgleda jednadžba disocijacije octene kiseline te izraz za konstantu ravnoteže:

CH3COOH ⇌ H+ + CH3COO

Ka = [H+]·[CH3COO]/[CH3COOH]

Dalje možeš prečicom, koristeći tzv. Henderson-Hasselbalchovu jednadžbu (primjer jednadžbe koja ima ime dulje od izvoda, jer se manje-više dobije tako da logaritmiraš jednadžbu ravnoteže):

pH = pKa + log([CH3COO]/[CH3COOH])

Nakon toga, posljednji se član može aproksimirati koncentracijama kiseline i baze:

pH = pKa + log(c(CH3COO)/c(CH3COOH))

što te vodi ravno k rješenju.

U slučaju da ti aproksimacije nisu osobito drage, možeš se pozabaviti kvadratnom jednadžbom koja proizlazi iz istog onog izraza za ravnotežu:

Ka = [H+]·[CH3COO]/[CH3COOH]

= [H+]·(c(NaOH) + [H+])/(c(CH3COOH) − [H+])