Pozdrav! U udžbeniku pod naslovom Smjese tvari napisano je da se one sastoje od dviju ili više tvari, a pojedini sastojci u smjesi zadržavaju svoja svojstva, dok su kemijski spojevi tvari koje nastaju spajanjem dviju ili više elementarnih tvari i od njih imaju drukčija svojstva. Mene zanima, s obzirom da sastojci u smjesama zadržavaju svoja svojstva, znači li to da oni međusobno ne reagiraju? (ne znam događa li se reakcija ako pomješam sol i vodu ili ne). Hvala!

Ime i prezime: Mihaela

Ukratko, da. Tvari u smjesama ostaju kakve jesu. Doduše, neće se ponašati posve identično, jer neka od svojstava proizlaze i iz toga kako su građene na supramolekulskoj razini. Primjerice, silicij kojemu se dodaju sićušne količine fosfora bit će znatno boljim vodičem električne struje od čistog silicija.