kako se iz kaučuka dobiva guma i zašto su nakon toga mora vulkanizirati?

Ime i prezime: marko orhovec ormarko@net.hr

Kaučuk je prirodni polimer koji se može promatrati kao da je nastao polimerizacijom izoprena (vidi sliku) Njegova biosinteza teško da ide preko samog izoprena nego preko nekog njegovog reaktivnog derivata enzimski kataliziranim reakcijama. Iz drva kaučukovca nakon njegovog zarezivanja cijedi se lateks koji je bijela koloidna (to znači da su u otopini raspšene vrlo sitne čestice) otopina iz koje se kaučuk taloži dodatkom octene kiseline i soli.

Vulkanizacija je postupak kojim se poboljšavaju svojstva kaučuka koji inače zagrijavanjem postaje mekan i ljepljiv, a hlađenjem lomljiv. U tom postupku kaučuk reagirasa sumporom koji se reagira s dvostrukim vezama tako da povezuje lance. Već male količine sumpora (1 %) su dovoljne za mekanu gumu dok vrlo tvrde gume sadrže do najviše 35 %.

Odgovorio: Ivan Halasz   ihalasz@chem.pmf.hr