Možete li mi reći koja je od navedenih tvrdnja tačna: A)Težinu, odnosno masu gasa ne možemo izvagati. B) Kilogram vodene pare je lakši nego kilogram vode. C) Masa molekule vode tačno je jednaka zbiru masa dva atoma vodika i jednog atoma kisika. D) Masa molekule vode nije posve jednaka dvostrukoj masi atoma kisika E) Niti jedan odgovor nije tačan Unaprijed hvala :)

Ime i prezime: Sara Trifunovic biologije09@hotmail.com

Strogo gledajući, nije nijedna.

Zašto otpada A, nadam se da ne trebam posebno objašnjavati.

Kilogram je pak kilogram, a problemi nastaju kad dođemo do pojma težine. Ona nije isto što i masa, jer se radi o sili, premda je nužno proporcionalna masi. Međutim, ako je ideja bila da se radi o masi koju ćemo izmjeriti na vagi, onda je tvrdnja B točna, jer je vodena para manje gustoće od zraka pri istim uvjetima pa će ju uzgon učiniti lakšom od tekuće vode (masa bi zapravo bila negativna).

Tvrdnja C je točna na oko deset decimala, a onda se zbog odnosa mase i energije te mase počnu razlikovati.

Tvrdnja D je čudna. Može se shvatiti kao nekakav eufemizam, u kojem slučaju je točna, ali ako cilja na to da su mase bliske, onda je netočna. Preporučam provjeriti je li točno prepisana.

Posljednja je tvrdnja logički manjkava, jer se ovako izrečena odnosi i na samu sebe, što ju onemogućava da bude bilo točna, bilo netočna. Da je pisalo "sve su ostale tvrdnje netočne", onda ne bi patila od tog problema.