Pozdrav zanimaju me sličnosti i razlike između sulfatnog(SO3 2-) i karbonatnog (CO3 2-) iona? Hvala

Ime i prezime: Marko krklec.marko@hotmail.com

Kemijski, oba su jake baze, s tim da je karbonatni anion puno bazičniji. Sulfitni je anion pak jak reducens, premda se u nekim uvjetima može ponašati i kao oksidans, dok karbonatni anion može biti oksidans samo u jako žestokim uvjetima, a reducens baš nikako. Karbonatni će anion praviti netopljive taloge s većinom metalâ, osim onih alkalijskih, a isto vrijedi i za sulfitni, premda su sulfiti ipak nešto topljiviji.
Strukturno, karbonatni anion je planarni trigonski, dok je sulfitni trigonska piramida. O koordinacijskoj kemiji ne znam puno, ali slutim da ju dosta opterećuje ona netopljivost. Kao tvrde baze, sulfiti i karbonati (potonji očito nešto tvrđi) radije će tvoriti komplekse s tvrdim kiselinama, što će reći malim i jako nabijenim kationima. Također, oba su aniona moćni akceptori vodikovih veza.