Molio bih vas da mi napišete nekoliko osnovnih spojeva zlata!I ako može kratko svojstvo pojedinog spoja!Unaprijed hvala Ako može što prije HITNO JE!!!

Ime i prezime: Matej Zubčević matej_8@hotmail.com

Zlato je plemeniti metal i ne stupa rado u kemijske reakcije, ali ipak je poznat velik broj spojeva zlata, posebno s halogenim elementima. Takvi su spojevi zlatov(I) klorid i zlatov(I) bromid (AuCl, AuBr). Oba su čvrste tvari, lančastih molekula, a u vodi se raspadaju. Zlatov(III) klorid i bromid (Au2Cl6 i Au2Br6) također reagiraju s vodom, ali sa suviškom halogenidnih iona (klorida, odnosno bromida) nastaju stabilni kompleksi AuCl4- i AuBr4-. Poznati su i takvi 'čudni' spojevi poput Au4Cl8 s prstenastom molekulom.

Industrijski važan kompleks je dicianoaurat(I), međuprodukt u procesu izdvajanja zlata iz rudače:
4Au + 8CN- + H2O + O2 -> 4OH- + 4Au(CN)2-

Posljednjjih se godina dosta istražuju organski spojevi sa zlatom, npr. kompleksi s tioglukozom (šećer sličan glukozi), jer pokazuju farmakološko djelovanje i već se primjenjuju u liječenju artritisa.

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr