Bila bih vam jako zahvalna ako mi pomognete sa sledećim zadakom.Hvala unaprijed. Koliko je L vazduha,računato pri standardnim uslovima,potrebno za potpuno sagorjevanje 2 mola metana,ako je procenat kiseonika u vazduhu 21%? I ako može još jedan zadatak Odredi masu hloridne kiseline u 100 g rastvora,ako joj je količinska koncentracija 8 mol/l i gustina 1,23g/ml.

Ime i prezime: Martić Dajana daja.martic96@gmail.com

Metan reagira s kisikom prema sljedećoj jednadžbi:

CH4 + 2 O2 → CO2 + 2 H2O

što znači da će za 2 mola metana trebati 4 mola kisika. Volumen kisika možeš dobiti ili pomoću standardnog molarnog volumena plina (22,4 L/mol), ili, bolje, koristeći jednadžbu stanja idealnog plina:

pV = nRT

i vrijednosti tlaka i temperature onakve kako su si već autori zamislili standarde (standardni tlak iznosi 101325 Pa, a normalna temperatura bude ili 0 °C, ili 25 °C). Na kraju treba još volumen kisika podijeliti s njegovim volumnim udjelom u zraku.

Drugi zadatak nije ništa složeniji:

m(HCl) = M(HCl)·n(HCl)

= M(HCl)·c(otopina)·V(otopina)