Zasto se molekularni elementarni kiseonik kao jedinjenje kod kojeg je (na osnovu razlike koeficijenata negativnosti) prisutna kovalentna veza (bez parcijalnog jonskog karaktera) rastvara u H2O kao polarnom rastvaracu?

Ime i prezime: Ivana ivanak.mf@gmail.com

Kisik i nije baš jako topljiv u vodi. Pri 20 °C u litri vodi otopit će se svega 7,6 mg kisika (ili 9,09, prema ovom izvoru). No, to je ipak otprilike dvostruko više od topljivosti dušika i sasvim dovoljno za svekoliki život u vodi.
Sama činjenica da se otapa stvar je toga da se tvari općenito miješaju. Čak i kad su interakcije između dvije tvari skoro nikakve (nepolarni kisik može se donekle polarizirati, dijelom zahvaljujući i tomu što ima nesparene elektrone, a k tomu ima dosta neveznih elektronâ pa će malo privući elektronima mršave vodikove atome), entropija će osigurati da se malo od svake nađe u onoj drugoj. Čisto zato što su posve čiste tvari previše nevjerojatne.