Molim Vas za odgovor. Kada na 89 gr askorbinske kiseline dodamo 11 grama sodij bikarbonata i tome dodamo vodu da bi izazvali reakciju. Koliko grama mozemo ocekivati suve tvari poslije isparavanja i uklanjanja vode? Pozdrav i hvala! Aleksa

Ime i prezime: Aleksa Santrac aleksasantrac@live.com

Askorbinska kiselina i natrijev hidrogenkarbonat reagiraju dajući natrijev askorbat, ugljikov dioksid i vodu:

C6H8O6 + NaHCO3 → NaC6H7O6 + H2O + CO2

Da bismo znali koliko će čega izreagirati, trebaju nam množine, a ne mase tvarî. Kad se one izračunaju, trebalo bi ispasti ono očito, da je askorbinska kiselina u suvišku, što znači da će se utrošiti sav natrijev hidrogenkarbonat. Koliko će kiseline ostati, može se izračunati tako da se od njezine početne množine oduzme ono što je izreagiralo s natrijevim hidrogenkarbonatom.
Kako će voda ispariti, a ugljikov se dioksid nije ni zadržao, jedine krute tvari koje imaš na kraju reakcije su askorbinska kiselina i natrijev askorbat. Kako su množine obje tvari poznate (askorbinske kiseline kako je prije objašnjeno, natrijevog askorbata koliko je na početku bilo hidrogenkarbonata), ne bi trebalo biti teško izračunati iz toga njihove mase te ih potom zbrojiti da se dobije ukupna.