Što znace ovi simboli i kako se dobivate takva znacenja? 3H2,4S8,8P4,9N2 Odredi broj atoma pojedinih elemenata prikazan sljedecim oznakama: 3CO2,4SO3,6H2O,10N2O3 Napiši oznake: a)za dvije molekule ugljikova monoksida b)za pet molekula dušikova dioksida c)za sedam molekula sumporova trioksida d)za deset molekula amonijaka

Ime i prezime: Darko Letinčić darkoletincic1@mail.com

Kemijski simboli predstavljaju kemijske elemente. H označava vodik, S sumpor, P fosfor, N dušik. Atomi se mogu povezati u molekule, a broj atomâ u molekuli označava se brojkom u indeksu s desne strane. H2 je dvoatomska molekula vodika, P4 četveroatomska molekula fosfora, CO2 molekula ugljikovog dioksida, s jednim atomom ugljika i dva atoma kisika itd. Ako imaš više atoma ili molekula, to ćeš označiti brojkom s lijeve strane. 2 H2 označava dvije molekule vodika, 4 S8 četiri molekule sumpora, 3 He tri atoma helija, 6 N2O3 šest molekula didušikovog trioksida itd.

P. S. Pozdravi profesoricu Puhelek.