Lijepi pozdrav , molim Vas da mi odgovorite zasto se nakon dezinfekcije ruku alkoholom i rukovanja alatom od inoxa na rukama pojave crne mrlje / ukoliko je moguce neki clanak o tome da predlozite. Unaprijed hvala.

Ime i prezime: Ivana Petrovic Giovana512@gmail.com

Meni je taj fenomen posve nepoznat, a izgleda i Internetu, što znači da nemam na pameti nikakve literature. Ono što mi pada na pamet je otapanje kroma (ima ga desetak posto u inoksu) u octenoj kiselini (mogu si zamisliti da je malo nastane, a mogu i to da će i koža, pogotovo vlažna, biti dovoljno kisela) te izlučivanje na koži u vidu nekog hidroksida. No, to je nagađanje. Za nešto bistriju sliku trebao bih znati više. Npr. jesu li ruke bile suhe u času kad su došle u kontakt s metalom, kakav je točno sastav metala (jer srebro bi puno lakše pocrnilo kožu), zatim jesu li se mrlje pojavile odmah ili tek kasnije, jesu li se dale očistiti ili ne...
Uglavnom, za ovo mogu dati više pitanja, negoli odgovorâ.