Postovanje, pitanje je vezano za oblast higijene zraka, tacnije za atmosferske procese, a pitanje je: Koji su homogeni procesi u gasnoj fazi? Profa napominje da ih je 3 :/ Hvala unaprijed

Ime i prezime: Mihael Mikic theharmonika@hotmail.com

Bilo bi lijepo da profa barem jednom kaže i koji su. Barem je u moje doba škola funkcionirala tako da se prvo objasni gradivo. Doduše, ne bih isključio mogućnost da je gradivo već ispričano, samo što nije doprlo do publike.

Homogeni procesi su svi oni čiji su sudionici u istoj fazi. Ono što se pak događa u atmosferi može se podijeliti na kemijske i fizikalno-kemijske procese. U prvom slučaju to su razne reakcije među plinovima, zahvaljujući Suncu počesto s radikalskim mehanizmima. U drugom mi jedino na pamet pada nukleacija, odnosno stvaranje čestica leda ili kiše iz vodene pare. Kako iz svega toga do nekakve trojke, to već ne bih znao.