Pozdrav! Imam jedno pitanje u vezi državne mature iz kemije. Znam da vi niste ocjenjivači matura, i da baš niste pretjerano angažirani u svemu tome , ali bi me zanimalo vaše mišljenje. Bilo je pitanje da napišemo jednadžbu reakcije koju smo trebali iščitati iz tablice : napisao sam 4A + 4B --> 8C , tako sam i ostavio , a u rješenjima je A + B --> 2C , znači, oni su pokratili sa 4 još ... Jel će oni meni to priznati , ipak će nam omjeri matematički uvijek biti isti ... pa sad ?

Ime i prezime: Borna Pavić misborlen@inet.hr

Jednadžba kakvu si napisao nije ispravno napisana kemijska jednadžba, budući da one moraju biti pokraćene. Razlog tomu je to da se izbjegnu višestruki načini zapisivanja i opis svede na svoju bit: elementarnu promjenu. Ono što se mijenja kemijskom reakcijom nisu parovi, trojke ili četvorke neke tvari, nego baš pojedine čestice u odgovarajućim omjerima. Tvoja jednadžba značila bi da za promjenu trebaš po četiri čestice svakog reaktanta, što u stvarnosti vjerojatno nije slučaj.
Uglavnom, sve bodove nećeš dobiti, a točan iznos ovisi o tomu jesi li birao između ponuđenih odgovora (u tom slučaju vjerojatno nula), ili si sâm pisao (tu ovisi o ispravljačima).