kako bi pripravili silikon koji prosjecno u lancu ima npr.10 ili vise atoma silicija? kakvu bi formulu imao mineral koji se odvodi od SiO2 u kojem je jedna četvrtina atoma Si zamjenjena atomima Al, potrebna elektricna neutralnost postize se s Na+ i Ca2+ ionima u brojcanom odnosu 2:1?

Ime i prezime: anja_s anja.simic011@yahoo.com

Silikoni se npr. prave kondenzacijom diklorsilanâ s vodom, a o tomu kako se kontrolira duljina lanaca ne znam puno. Ako misliš na silikate, što se nešto bolje uklapa u kontekst, onda je moje neznanje potpuno. Na faksu sam taman učio da postoje takve tvari. Ako bih tako nešto i pokušao dobiti bez proučavanja literature, krenuo bih od otopine vodenog stakla i pokušao kristalizirati slikate u raznim uvjetima (pH, kationi, temperatura...)

Drugi dio je pak zabavna matematika. Ako krećeš od SiO2, a trebaš zamijeniti jednu četvrtinu silicijevih atoma aluminijevima, najlakše je formulu učetverostručiti, zatim izvesti zamjenu, a onda opet učetverostručiti za sav onaj nadolazeći naboj te konačno dodati i katione:

SiO2 → Si4O8 → AlSi3O8 → Al4Si12O324− → Na2CaAl4Si12O32