zašto je (ru(nh3)6)2+ dijamagneticno,(cocl4)2- paramagneticno,(mn(h2o)6)2+ paramagneticno i (cr(h2o)2+ dijamagneticno

Ime i prezime: Ivona Car hh_kristina@hotmail.com

 


Hoće li neka molekulska vrsta biti paramagnetična ili dijamagnetična, ovisi o tomu ima li nesparenih elektrona, što pak ovisi o elektronskoj konfiguraciji atomâ koji ju čine. Kod koordinacijskih spojeva prijelaznih metala, gledaju se d-elektroni. Njihova konfiguracija, osim o njihovom broju, ovisi o koordinacijskoj geometriji i načinu na koji ligandi međudjeluju s elektronima centralnog atoma (lijepo, premda nesavršeno, to opisuje teorija ligandnog polja).
Krenemo li od (zamišljenog) izoliranog metalnog atoma, možemo očekivati da među energijama pojedinih orbitala nema razlika. No, postavimo li oko atoma nekakve ligande, neke od orbitala naći će se bliže tim ligandima, a neke dalje. Kako se elektroni međusobno odbijaju, orbitalama koje se nađu blizu ligandima energije će se podići. Za elektrone metalnog iona to pak znači da im neće više biti svejedno gdje su, već će se radije držati onih koje imaju niže energije. No, ako ligand tvori slabo ligandno polje (npr. jodidni anion), razlika između orbitala viših i nižih energija možda neće biti dovoljna da se elektroni spare i potrpaju u one nižih energija.

Primjerice, kod prvog kompleksa imaš kation Ru2+, s elektronskom konfiguracijom valentne ljuske 4d6. Šest molekula amonijaka oko njega rasporedit će se oktaedarski, što znači da će d-orbitale koje se drže osî (dakle dx2 - y2 i dz2) imati više energije od ostalih. Također, amonijak stvara umjereno jako ligandno polje pa ne treba čuditi to što je svih šest elektrona spareno i potrpano u orbitale dxy, dxz i dyz.

Nadam se da je ovo dosad napisano djelovalo barem donekle jasno. U tom slučaju trebaš si samo nacrtati ostale mogućnosti, za ostale koordinacijske vrste, i vidjeti kakve konfiguracije slijede iz zadanih uvjeta. Ako pak nije jasno, toplo preporučam provesti pokoje popodne s nekim ozbiljnijim udžbenikom opće ili anorganske kemije. Ovdje teško da mogu nadoknaditi studiranje.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija