možete li mi nešto reći općenito o ozonu?unaprijed hvala:):):)))))

Ime i prezime: martina busjak luca.busjak.sb@hinet.hr

Ozon je plavičast plin karakterističnog mirisa (ime dolazi od grčki ozein, loš miris :)) i jači je oksidans od uobičajenog kisika. Nastaje električnim pražnjenjima kroz kisik (prirodna ili umjetna). Iako su mu svojstva različita od svojstava običnog kisika ozon nije spoj već je elementarni kisik, samo njegova druga forma; tri atoma kisika tvore molekulu - O3, a ne dva kao kod običnog kisika.
Postojanje elementarne tvari u dvije ili više različitih formi zovemo alotropija (grčki allotropia, višesmjernost, viševrsnost, višerodnost). Obični kisik i ozon su alotropi (alotropske modifikacije) kisika. Alotropiju pokazuje više elemenata. Uzrok tome je ili postojanje dvije ili više vrsta molekula (različit broj atoma) ili postojanje dvije ili više kristalnih faza (različita uređenja atoma ili molekula u kristalnoj slagalini). Tijekom pretvorbe ozona u obični kisik oslobađa se toplina. Zbog toga je ozon reaktivniji od kisika; prevodi živu i srebro u okside, lako oslobađa jod iz kalijevog jodida, dok obični kisik to ne može pri sobnoj temperaturi.
Kao i neka druga oksidacijska sredstva (poput klora), ozon može obezbojiti mnoge organske tvari te ga stoga koriste za izbjeljivanje ulja, vosaka, brašna te pri sterilizaciji pitke vode.

Molekula ozona je savijena, oblika slova V s kutom od 120o. Molekule ozona su stoga malo polarne pa je ozon oko 50 puta topljiviji u vodi od uobičajenog kisika. Ovje veze O-O su jednake duljine i reda većeg od jedan.

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr