Poštovanje, nedavno sam sudjelovao u raspravi da li destilirana voda ključa (pod tim mislim vidljive mjehuriće pare koji nastaju na dnu posude). Navodno se mjehurići pojavljuju samo zbog nečistoća u vodi, što mi nema smisla jer mora postojati neki put između dna posude i površine. Pretpostavljam da su puno manji mjehurići kod destilirane vode pa se smatra da "ne ključa". Nadam se da nisam previše zakomplicirao pitanje. : Konkretno pitanje: Da li destilirana voda ključa i zašto? Nadam se da nisam previše zakomplicirao pitanje. :) Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru ako uspijete odgonetnut pitanje. :) lp

Ime i prezime: Davor Viculin vicko.zg@gmail.com

 


Voda ključa kad se zagrije do vrelišta, odnosno kad joj se tlak parâ izjednači s atmosferskim. Što su oni mjehurići, ovisi o tomu što se točno radi(lo) s tom vodom. Stavi li se u kakvu posudu hladne vode i ostavi ju da se zagrije na sobnu temperaturu, s vremenom će se na stijenkama posude pojaviti mjehurići. To su mjehurići zraka (s nešto više kisika) koji se oslobađa jer mu je topljivost manja pri višim temperaturama. Isti će se mjehurići pojaviti i kad vodu grijemo na plamenu.
Kad voda proključa, mjehurići izlaze stalno, s tim da njihova veličina i brojnost ovise o tomu koliko se voda jako grije i kakva je posuda. Pri višim temperaturama isparavanje će biti jače pa će se oslobađati više vodene pare. Što se posude tiče, ona služi kao podloga za formiranje mjehurića. Oni, naime, puno lakše nastaju na krutim česticama (ili džepovima plina na istima), negoli spontano u tekućini. Posljedično, u posudama hrapavih stijenki voda će ključati umjerenije tj. s mnogo više mjehurića, negoli u novima i glatkima (u savršeno glatkoj posudi mogla bi i detonirati, bez ikakve prethodne pojave mjehurićâ pare, ako se prethodno zagrije dovoljno iznad vrelišta).
Još jedna stvar koja mi pada na pamet jesu mjehurići pare u vodi koji nastanu na dnu i nestanu prije nego što dođu do površine. Njihova je sudbina određena nejednolikim zagrijavanjem vode. Na dnu, blizu plamena, temperatura je već iznad vrelišta, dok iznad još nije. Stoga se dolje formiraju mjehurići pare koji se nešto više opet kondenziraju.

Nadam se da sam dobro shvatio pitanje, ili barem pokrio sve mogućnosti.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija