Ja nisam ni učenik ni student nego dipl.ing.arh., a zanima me slijedeće: Jedan prijatelj mi je jednom davno objasnio kemijskom formulom kako plin koji se koristi u kućanstvu reagira na zidovima koji su loše izolirani. Naime, loše izolirani zid se rosi pa plin u kontaktu s tom rosom stvara ono neugodno crnilo-gljivice. Napisao mi je formulu i rekao da nešto ispari (možda H2O ili CO2), a nešto ostaje što stvara crnilo. Toliko sam od toga samo zapamtio pa vas molim da mi tu formulu napišete i objasnite šta se u toj kemijskoj reakciji događa i njezin finalni proizvod. Molio bih vas da mi odgovor pošaljete na moj meil. Unaprijed vam se zahvaljujem. LP

Ime i prezime: Zlatko Badovinac zlatko.badovinac@gmail.com

 


Kao osoba koja radi u grupi koja kao daleki cilj ima stvaranje umjetnog života iz neživih tvari, mogu dosta sigurno reći da iz jedne ili nekoliko jednostavnih kemijskih reakcija neće nastati nista živo. Čak je i Zemlja trebala koju milijardu godina da iz praiskonskog mulja dobije kakve-takve bakterije, tako da se ne bih baš kladio da će zidovi tek tako polučiti žive plijesni.
Ono što se stvarno događa je to da spore plijesnî, kojih općenito ima posvuda, na vlažnim zidovima naiđu na pogodno stanište pa počnu rasti, tako da s vremenom ti zidovi dobiju crnu, neprivlačnu prevlaku, koju onda stanari pokušavaju ubiti kojekakvim fungicidima. To što sporâ ima posvuda ne treba čuditi, jer spore su sitne, a plijesni ih izbacuju na milijarde. Isto tako, jasno je da će rasti samo na takvoj podlozi koja im daje dovoljno vode za život.
Za kemijsku reakciju nisam posve siguran odakle dolazi i što bi mogla predstavljati, ali moguće da je prijatelju na pameti bila reakcija vapna i ugljikovog dioksida iz zraka:

Ca(OH)2 + CO2 → CaCO3 + H2O

Tom reakcijom žbuka na zidu očvršćava jer nastaje vapnenac, a oslobođena voda postupno isparava. No, taj proces traje danima, pa i tjednima, a oslobodi se i podosta vode, tako da svježe ožbukani zidovi ne smiju biti zatvoreni, nego im treba stalno provjetravanje, baš zato da ne bi poslužili kao stanište plijesnima.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija