Dosta je hitno,par pitanja:) Kakva je ravnoteža između c(H3O+) i c(OH-) iste otopine? Kako se kiseline mogu najčešće dobiti,a kako baze? Uronimo li cinkovu pločicu u otopinu bakrova(ll) nitrata dolazi do kemijske reakcije. Zašto cink istiskuje bakrove(ll) ione iz otopine bakrova (ll)nitrata? Što se događa s bojom otopine bakrova(ll)nitrata? Hvala!

Ime i prezime: iva pomoc ivasiroki9@gmail.com

 


Za oksonijeve i hidroksidne ione otopljene u vodi pri 25 °C vrijedi:

c(H3O+c(OH) = 10−14 mol2 dm−6 = Kw

Anorganske kiseline možeš dobiti otapanjem hidridâ ili oksidâ nemetalâ u vodi, dok ćeš baze dobiti oksidacijom metalâ, kao i reakcijom metalâ s vodom. Organske kiseline možeš dobiti oksidacijom alkoholâ, a baze, ako ideš na amine, reakcijom amonijaka s alkilnim halogenidima. Naravno, načinâ ima toliko da "najčešći" nije izraz od osobitog značaja.

Bakar je bolji oksidans od cinka, što možeš reći i tako da kažeš da ima viši redukcijski potencijal. Za detalje ipak porazgovori s udžbenikom. E-škola ne može nadoknaditi stvarnu nastavu i učenje.
Što se s bojom događa, možeš i sama zaključiti iz činjenice da su hidratirani bakrovi(II) kationi plavi, dok su cinkovi bezbojni.

Pozdrav iz Izraela,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija