1. jednadžba gorenja alkohola propanola 2.tri načina dobivanja kalijeva acetata 3. dobivanje mliječne kiseline prikazati kemijskom jednadžbom

Ime i prezime: jakov kursar jakovk@net.hr

Odgovor na prvo pitanje naći ćeš kreneš li odavde.

Drugo pitanje vjerojatno se odnosi na najuobičajenije načine dobivanja solî, tako da se trebaš odlučiti za neku od sljedećih kombinacija: metal + kiselina, oksid metala + kiselina, hidroksid metala + kiselina. Reakcije metala i nemetala ili hidroksida metala i oksida nemetala ovdje očito nisu primjenjive jer acetate nećeš dobiti ni iz kojeg pojedinačnog nemetala.
Ako te muče identiteti spojeva od kojih bi dobio kalijev acetat, dodat ću da su acetati soli octene ili etanske kiseline. Ako je pak problem izjednačavanje, pogledaj npr. ovaj odgovor, ili se okoristi tražilicom.

Mliječna kiselina se obično dobiva mliječnokiselim vrenjem, kod kojega se glukoza anaerobno prevodi u mliječnu kiselinu:

C6H12O6 → 2 C3H6O3

Ako autor pitanja cilja na kakav drugi postupak, bilo bi lijepo da se to vidi iz pitanja.