Lijep pozdrav. Imam jedno pitanje. U reakciji natrija s vodom razvijeni vodik se zapali ako se pokus izvodi s filtrirnim papirom, a ako se izvodi bez filtrirnog papira, vodik se ne zapali. Zašto?

Ime i prezime: Teo Jukić eto404@net.hr

Ovdje bih dometnuo da je bitno da filter-papir bude ispod natrija, na površini vode. Iako je svima koji su taj pokus izvodili očito gdje on treba ići, ostalima možda i nije.
Razlog vatri možeš pak potražiti u tomu što se događa između vode i natrija. Neovisno o tomu kako točno izvodiš reakciju, može se primijetiti da se oslobađa poprilično topline, tako da nije teško zamisliti da bi se temperatura tako mogla dići i do vrelišta vode, ili čak plamišta natrija (kapljice se zapale već pri 121 °C, veća rastaljena masa pri 200 °C; međutim, reaktivnost dosta ovisi i o vlažnosti zraka). I sad, ako je natrij u direktnom kontaktu s vodom, ona će ga s jedne strane hladiti, a s druge i u nekoj mjeri sprečavati suviše direktan pristup zraka. Staviš li natrij na plutajući komad filter-papira, voda će u tomu biti onemogućena pa će ishod reakcije biti osjetno burniji.