Dobar dan! Možete li mi razvrstati kvarc,led,kisik(s),vapnenac i litij u skupine kristalnih tvari i objasniti zašto? Hvala

Ime i prezime: Lea Feuerbach lea.feuerbach@gmail.com

Ima više načina po kojima se kristalne tvari mogu razvrstavati. Ovdje se vjerojatno cilja na to od čega su građene, budući da imaš jedan ionski spoj, jedan metal, dvije tvari građene od molekula i jedan polimerni spoj (koji je koji, vjerojatno ti nije teško pogoditi).
No, može ih se razvrstati i po kristalnim sustavima. Kvarc pripada trigonskom sustavu (silicijev dioksid ima i drugih polimorfa, u drugim kristalnim sustavima), led heksagonskom (slično prethodnom slučaju, i voda ima hrpu kristalnih modifikacija), kisik kubičnom, vapnenac opet trigonskom (naravno, i tu imamo drugih polimorfa), a litij, kako priliči metalima, kubičnom (premda će pri vrlo niskim temperaturama i on zastraniti te prijeći u rompski sustav).