Molim pomoc oko odredivanja valencija u spoju.recimo primjer n2o5 ili al2o3.... Ili bilo koji drugi spoj.kuzim i lako je odrediti uz pomoc imena elemenata no ovako.

Ime i prezime: laura efremovski zeljka.efremovski@gmail.com

Nisam skroz siguran u čemu je problem, tako da ćeš možda trebati postaviti jasnije pitanje. Dotle mogu reći ovo:
Za valencije postoji nekoliko jedostavnih pravila koja dosta pojednostavljuju život. Prva dva su da je vodik uvijek jednovalentan, a kisik gotovo uvijek dvovalentan. Drugo će ti ovdje očito dosta pomoći.
Ono što dalje treba je preko valencije odrediti ukupan broj kemijskih veza u formulskoj jedinki, kakve god one bile, što činiš tako da valenciju elementa pomnožiš s brojem atomâ tog elementa u spoju. Dobivenu brojku trebaš još samo podijeliti s brojem atomâ drugog elementa i time si našla njegovu valenciju.
Kod prvog spoja imaš pet atoma vodika, što znači deset kemijskih veza, i dva atoma dušika. To znači da će svakom pripasti njih pet, što znači da je on tu peterovalentan. U drugom je kemijskih veza šest, a idu na opet dva atoma, ovaj put aluminija, tako da je on tu trovalentan.