Radi određivanja sastava, 200 mL smjese dušika i kisika pomješano je sa 150 mL vodika. Nakon toga u sustavu je izazvana eksplozivna reakcija kako bi se potrošio sav kisik. Nakon smirivanja, konačni volumen sustava smjese preostalih plinova bio je 290 mL. Svi volumeni su mjereni pri 25°C. Napišite jednadžbu kemijske reakcije i odredite volumne omjere sastojaka plinovite faze na kraju postupka.

Ime i prezime: Sara Ćurić sara-_-95@hotmail.com

 


Da bi ovaj zadatak bio posve jasan, trebalo bi reći i pri kojem je tlaku sve skupa bilo. No, kako je temperatura ispod vrelišta vode pri atmosferskom tlaku, pretpostavit ću da se ciljalo na to da se nastala voda ignorira tj. da je tlak dostatan da ona bude tekuća i tako ne zauzima znatan volumen u odnosu na plinove.
U tom slučaju, možeš reći da je razlika između zbroja volumenâ svih plinova (kisik, dušik i vodik, znači 350 mL) i konačnog volumena ono što se nakon eksplozije i hlađenja kondenziralo u vodu. Kako kisik i vodik reagiraju u omjeru 1:2:

O2 + 2 H2 → 2 H2O

očito mora jedna trećina nestalog volumena biti kisik, a njih dvije vodik. Kako je razlika 60 mL, kisika je u smjesi bilo 20 mL. Oduzmeš li taj volumen od volumena početne smjese, doznat ćeš koliko je bilo (i ostalo) dušika, a ako volumen dušika oduzmeš od konačnog volumena, dobit ćeš volumen preostalog vodika. Volumen vodika možeš dobiti i ako 40 mL (dvije trećine nestalog volumena) oduzmeš od 150 mL, koliko ga je ddano u smjesu.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija