Poštovani, Želio bih vas pitati vezano za pokus koji nam je predstavljen na PMF,a na osnovu zadanih tema dobili smo zadatak napisati referat. Moja tema je izazivanje munja (groma) koloturom i bakrenim žicama. Otvorio sam stranicu fakulteta gdje sam se nadao da ću naći objašnje na tu temu. Nabrojane su samo radionice te stoga nisam uspio ništa naći. Molio bih vas ako mi možeta objasniti malo postupak na osnovu čega ću moći napisati opširniji referat. Srdačan pozdrav! Luka

Ime i prezime: Luka Umićević drago.umicevic@gmail.com

 


Radilo se o Leydenskoj boci koja je bila spojena na Wimshurstov stroj, što je malo sofisticiranija verzija generatora statičkog elektriciteta. Princip funkcioniranja nje baš trivijalan i bazira se na indukciji prilikom rotacije diskova, a ne trenju kao što je klasična predodžba tipa jantar, plastika ili što već. Naravno, stvar funkcionira i s drugim tipovima generatora. Bakrene žice u ovom slučaju imaju ulogu "četkica" odnosno skupljanja elektriciteta s ploča na kojima se struja inducira i ništa više. Uglavnom, na Wikipediji ima članak o tome:
http://en.wikipedia.org/wiki/Wimshurst_machine
Sam stroj na sebi već i ima dvije male Leydenske boce koje zapravo nisu ništa drugo doli kondenzatori. Sastoje se od staklene boce koja je s unutarnje i vanjske strane presvučena tankom kositrenom folijom. Kroz vrh boce provučena je mjedena šipka na koju su opet spojene dodatne žice i preko toga se Leydenska boca spaja s generatorom i "puni". Međutim, mi smo u sustav spajali dodatnu, veliku Leydensku bocu i na taj način kontrolirali kad želimo napraviti izboj, a i dobili smo veći napon i više struje pa je i "munja" bila veća. Izboj smo radili uz pomoć "kliješta" kojima smo jednostavno kratko spojili kondenzator. Zapravo ga nismo "spojili" u pravom smislu riječi budući da je do izboja došlo kroz zrak, kad se jedan kraj kliješta dovoljno približio onoj mjedenoj šipki koja spaja unutarnji sloj staniola.
Evo nešto literature o tome:
http://www.tehnicki-muzej.hr/hr/price/leydenska-boca,1.html?y=2010
http://ljskola.hfd.hr/arhiva/2006/files/zbornik.pdf (str. 29. pa dalje)
http://en.wikipedia.org/wiki/Leyden_jar
I naravno još puuuno toga na netu o tome ima...
Napomena vezana uz ovaj pokus je da je taj sustav služio kao jedan od prvih izvora električne energije u povijesti.
Eto, toliko o tome mogu ovako na prvu ispričati, a ako treba više, imate Internet...

Pozdrav!

Odgovorio: Nikola Bregović  

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija