Zašto se gravitacijska sila smanjuje s kvadratom udaljenosti?Zašto je obrnuto proporcionalna kvadratom udaljenošću tijela a,ne samo udaljenošću?

Ime i prezime: Dominik Stipić dominikstipic@gmail.com

Pravilo da intenzitet opada s kvadratom udaljenosti vrijedi za sve fenomene koji se šire ravnomjerno oko izvora: zračenje, zvuk, gravitaciju, magnetizam, električnu silu... Razlog je to što će se efekt na bilo kojoj udaljenosti rasprostirati po sferi oko izvora, što će reći da će jedna te ista količina nečega, bilo to nekakvo polje, tvar ili impuls, biti raspodijeljena na toj sferi. Kako je s porastom udaljenosti ta sfera sve veća, efekt po jedinici površine bit će sve manji. Točnije, on će opadati s kvadratom udaljenosti jer je površina proporcionalna kvadratu udaljenosti, a ne samoj udaljenosti (možeš si kao primjer uzeti formulu za površinu sfere: S = 4r2π).

P.S. Pozdravi profesoricu Vunić.