U koju proteinsku strukturu spada kovrčava kosa?

Ime i prezime: Frano Brezak frano_sci@hotmail.com

Kosa je najvećim dijelom građena od keratina u kojemu dominiraju α-zavojnice. Kovrčavost je pak vezana za oblik dlake, ne za samu strukturu koja je ista kod svih ljudi. Okrugao profil znači ravnu kosu, ovalan kovrčavu.

Misliš li na umjetno kovrčanje ili raskovrčavanje kose, u igru uskaču i disulfidni mostovi, kojih je kosa također puna, opet u okviru keratina. Oni čine kosu čvršćom, neovisno o samom obliku. Ako ih se pocijepa redukcijom i onda kosu nekako preoblikuje i pusti da se ponovno oksidira u takvom obliku, novi će disulfidni mostovi održavati novi oblik. Sličan će efekt polučiti i puko namakanje i sušenje kose, budući da se tako olabave i opet ojačaju vodikove veze unutar nje, ali sve će skupa biti puno slabije, jer su vodikove veze manje postojane od kovalentnih disulfidnih mostova.