rakcijom kalcijeva klorida i oksalne kiseline nastaje kalcijev oksalat i klorovodična kiselina. dodatkom koncentrirane klorovodične kiseline dolazi do otpanja kalcijeva oksalta. dodamo li takvoj otopini koncentriranu otopinu amonijaka može nastati kalcijva lužina ili ponovno kalcijev oksalat. znamo da će nastati kalcijev oksalat, ali mene zanima kako je moguće da nastane kalcijeva lužina?

Ime i prezime: Petričević marijamagdalenapetricevic@gmail.com

I mene bi zanimalo. Dodatkom amonijaka podižeš vrijednost pH otopine, što znači da se, osim što imaš sve više hidroksidnih aniona, sve više molekula oksalne kiseline prevodi u hidrogenoksalatne, a potom oksalatne anione. Ne vidim tu mjesta za kalcijevu lužinu, jer bi to značilo da su oksalati nekako ispali iz otopine, što u ovom slučaju ne ide bez kalcija. Moguće da je ideja bila da je druga zamisliva opcija taloženje amonijevog oksalata ili hidrogenoksalata.