Dobar dan. Evo našao sam ovaj zadatak i neznam ga riješiti, pa bih vas molio za pomoć. Zadatak glasi ovako: Rubidijev jodid kristalizira u po istom tipu kristalne čelije kao i cezijev klorid, a to je prostorno centrirana kocka. Kolika je najmanja udaljenost između rubidijeva i jodidnog iona ako je polumjer rubidijeva iona 1,49×〖10〗^(-10) m, a jodidnog iona 2,17×〖10〗^(-10) m. Rezlutat izrazi u pikometrima.

Ime i prezime: vedran dubravec vedran.dubravec@outlook.com

 


Prvo što upada u oči kod ovog zadatka je da nijedan podatak u njemu nije točan. Impresivno, moram priznati. Stvarnost je, nasuprot zadatku, ovakva:
Rubidijev se klorid pojavljuje u tri polimorfa. Najčešći je onaj s plošno centriranom kubičnom ćelijom (tip NaCl), onaj s primitivnom kubičnom ćelijom (tip CsCl) pojavljuje se samo pri visokom tlaku i temperaturi, a onaj koji kristalizira po tipu sfalerita ekstremno je rijedak. Radijus rubidijevog kationa iznosi 166 pm, a jodidnog aniona 206 pm. Doduše, potonje dvije brojke općenito jako ovise o tomu kako su mjerene, tako da one iza zadatka možda i nisu pogrešne, nego samo iz nekog drugog izvora.

Dalje zadatak rješavaš isto kao i one s natrijevim kloridom. Trebaš odrediti gdje su najbliži kontakti među ionima. Kako plošno centrirana ćelija podrazumijeva ovakav raspored ionâ, ono što prvo trebaš je naći jesu li u kontaktu anioni i kationi, ili anioni međusobno. Do toga dolaziš uspoređivanjem duljina stranice i dijagonale jedinične ćelije. Kad bi najbliži kontakt bio duž stranice, onda bi onda bila jednaka zbroju dvaju radijusa rubidijevog aniona i dvaju radijusa jodidnog aniona, što bi trebalo dati 744 pm. Kad bi pak najbliži kontakt bio duž dijagonale (što bi značilo da se dodiruju anioni), dijagonala bi bila četiri puta dulja od radijusa jodidnog aniona, odnosno 824 pm, što bi značilo da je stranica ćelije duga 583 pm. A to bi onda značilo da se jodidni i rubidijevi ioni moraju sabiti jedni u druge, što po svoj prilici neće biti slučaj. Zato se može zaključiti da su u direktnom kontaktu jodidni anioni i rubidijevi kationi, što onda jasno određuje kolika je distanca između susjednih čestica.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija