Mozete mi molim Vas odgovoriti na 2 pitanja,jer nisam sigurna u odgovor :) 1.objasnite zasto su u elementarnom stanje flour i klor u plinovitom stanju,brom u tekucem,a jod u cvrstom aregatnom stanju te kakve su gradivne cestice kristala joda? 2.Zasto je prva energija ionizacije bora manja od prve energije ionizacije berilija iako je naboj jezgre bora veci od naboja jezre berilija, te zasto je prva energija ionizacije kisika manja od dusika iako je naboj jezgre kisika veci od naboja jezgre dusika?

Ime i prezime: Daria Dronjak ddaria76310@gmail.com

Kako se spuštaš po skupini, imaš sve veće atome, a onda i molekule. Veće čestice znače veću površinu preko koje mogu stvarati interakcije s drugim molekulama, a i veće elektronske oblake, što znači i polarizabilnije, zbog čega te interakcije mogu biti dodatno jače. Zato je pri nama običnim uvjetima brom tekućina, a jod krutina. Kod svih spomenutih elemenata, u svim njihovim agregacijskim stanjima, građevne su čestice molekule.

Što se energijâ ionizacije tiče, kod berilija i bora razlog je to što su p-elektroni nešto viših energija od s-elektronâ pa ih je lakše izbaciti, čime se poništava porast naboja jezgre. S dušikom i kisikom je pak kvaka u tomu što kod dušika imaš lijepo polupopunjenu p-podljusku, a kod kisika dodatni p-elektron koji kvari tu idilu tj. ponešto podiže energiju sustava. Zbog toga ga je lakše izbaciti, nego jednog od dušikove p-trojke.