Pozdrav, pripremam se za maturu iz kemije, i naišao sam na , vama vjerujem banalno i lagano pitanje, ali ja zaista ne znam kako doci do rješenja u takvim zadacima, zadatak glasi : 4. Ako se u čaši pomiješa usitnjeni led, čija je temperatura −4 °C, i kuhinjska sol, čija je temperatura 20 °C, kakva će biti temperatura te smjese nakon 5 minuta? A. niža od −4 °C B. viša od −4 °C C. nepromijenjena jel postoji kakva formula ili ima neka druga caka ? Hvala

Ime i prezime: Kristijan Lovrić kikolov@hotmail.com

Ne treba nikakve formule, samo nešto razmišljanja. Doduše, ne mogu reći koliko je lako domisliti se točnom odgovoru jer sam sâm ishod toga dobio kao gotovu informaciju kad sam vidio pokus.
Uglavnom, kad pomiješaš led i sol (ne Leb i sol, takva smjesa proizvodi zvukove, a ne promjene temperature), dobit ćeš otopinu soli u vodi. Priroda tih dviju tvari je takva da će otopina soli u vodi biti stabilniji sustav od krutog leda i krute soli (preciznije, nastanak toga popraćen je smanjenjem Gibbsove energije, ako dotično prezime više išta znači u srednjoj školi). No, da bismo dobili tekuću vodu, led se treba rastaliti, a za to treba energije. Kako se otapanjem soli ne otapa dovoljno energije za taljenje leda, jedini dostupan izvor je toplinska energija sustava. Nadam se da možeš i sam zaključiti što se događa s temperaturom kad sustav gubi toplinsku energiju.