Dobar dan , Poštovanje ! Imam jedno pitanje za test nam je dala profesorica, al imam problema s rješenjem : Koliki će pH imati otopina pripravljena dodavanjem 0.002 mola čistog KOH u 250 mL otopine HCl, množinske koncentracije 0.004 mol/dm3 ? Ja dobivam da je pOH = 13, ali u rješenjima nije ni blizu tako, kako to uopce rjesiti ? jednađba je KOH + HCl => KCl + H2O => omjeri su 1 : 1 i ne znam što dalje raditi a da bi ispalo kao i njima ...

Ime i prezime: Kristina Lučić klucic@hotmail.com

Da bi mogla izračunati pH ili pOH otopine, trebaš prvo znati kolika ti je koncentracija oksonijevih ili hidroksidnih iona. Kako u zadatku imaš reakciju jednih i drugih, trebaš naći kojih je bilo više i koliko ih je ostalo. To znači da trebaš izračunati množine jednih i drugih. Množinu hidroksidnih iona već imaš: jednaka je množini kalijevog hidroksida. Množinu oksonijevih iona možeš pak dobiti množenjem volumena i koncentracije otopine klorovodične kiseline.
Idući korak je usporediti te dvije množine, zaključiti čega je više te, budući da reagiraju u istom omjeru, oduzeti manju od veće da se dobije koliko je ostalo reaktanta u suvišku. Zatim tu množinu trebaš podijeliti volumenom da dobiješ koncentraciju i na kraju brojčanu vrijednost koncentracije (u mol/L) logaritmirati te rezultat pomnožiti s −1 da dobiješ vrijednost pH ili pOH (ovisno o tomu jesu li u suvišku bili oksonijevi ili hidroksidni). Učiniš li kako sam opisao, trebala bi dobiti točno rješenje.