I stavio sam vunu u ocat ali se ništa ne događa! Pa sam mislio vas pitati sta ce se dogoditi???

Ime i prezime: Dominik Matijević dominik.matijevic0902@gmail.com

 


Ako si stavio čeličnu vunu u ocat i nije se ništa dogodilo, onda je najpoštenije da točno to i napišeš u domaćoj zadaći. Predlažem da usput i fotografiraš pokus (vjerujem da ti ili netko od tvojih ukućana imate digitalni fotoaparat ili mobilni telefon s mogućnošću fotografiranja), te da fotografiju priložiš uz domaću zadaću. Tako će tvoj nastavnik (nastavnica) kemije vidjeti da si se oko zadaće stvarno potrudio.

U pokusu je, inače, ocat trebao najprije početi polagano nagrizati oksidni sloj na površini čelične vune. Tako nagrižena, vuna ostaje bez zaštitnog sloja pa počinje reagirati s vodom i kisikom iz zraka dajući željezov(III)-hidroksid, Fe(OH)3, uz dosta zamjetno razvijanje topline. Vuna, koja je na početku reakcije bila srebrnosive metalne boje, tijekom reakcije trebala bi postupno poprimati boju hrđe (mutnu, prljavu smeđu boju).

Zašto se to nije dogodilo? Teško je reći, razloga bi moglo biti više. Prvo, možda je ocat bio preslab (previše razrijeđen). Drugo, možda je čelična vuna bila pregruba, pa je površina vlakna dostupna za reakciju bila premala. Treće, možda nisi dovoljno dugo čekao – pokušaj vunu navlaženu octom ostaviti da stoji nekoliko sati u čaši, pa pogledaj ponovno ima li kakvih promjena. Bilo bi dobro da nije cijeli komad vune uronjen u ocat, nego da je uronjen samo jednim dijelom.

U svakom slučaju, zapiši što si napravio i što si opazio, pa ćete na satu kemije prodiskutirati o tome što su opazili drugi. To je najbolji način učenja kemije.

Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija