U redoks reakciji: Na2S2O3 + I2-> Na2S4O6 + NaI dali je moguće da kod natrijevog tetrationata S ima oksidacijski broj 2,5? Unaprijed hvala.

Ime i prezime: Katarina Horvaćanović winnertakesitall2@gmail.com

Ukratko, ne. 2,5 je prosječno oksidacijsko stanje svih četiriju atoma sumpora u tetrationatnom anionu, dočim su pojedinačna stanja +V za ona dva koja na sebe imaju vezane kisikove atome, a nula za srednja dva, vezana samo za atome sumpora. Doduše, koristiš li taj prosjek za izjednačavanje kemijskih jednadžbi ili kakav račun, jedina će šteta biti formalno-estetske naravi. Netko bi se, naime, mogao narogušiti na to uprosječenje, iako će ti svi računi biti točni.
Zanima li te kako doći do ovih petica, možeš proučiti što se o toj temi pisalo na e-školi, npr. počevši odavde, a dalje kroz poveznice. Ako pak već znaš, ali jednostavnije ti je samo odračunati prosjek preko nabojâ i činjenice da je kisik u oksidacijskom stanju -II kad god nije vezan za fluor ili kisik, dodat ću samo da crtanje Lewisove strukture tetrationatnog aniona i heterolitičko cijepanje veza nije baš jako zahtjevan posao.