Da li mi možete napisati nastajanje veze između aluminija i kisika jednadžbom?

Ime i prezime: Marko Horvat

Kemijskim jednadžbama opisuju se kemijske promjene. Formiranje kemijskih veza dio je toga, ali u jednadžbe dolazi tek kad se bavimo mehanizmima tih promjena. U slučaju nastajanja aluminijevog oksida kemijska promjena bila bi:

4 Al(s) + 3 O2(g) → 2 Al2O3(s)

dok je mehanizam ponešto kompliciraniji i uključuje formiranje radikalâ i ionâ, kao i barem dvije sublimacije. Kako točno ide, ne znam, ali mogu reći da nastajanje ionâ, kako se često prikazuje:

Al → Al3+ + 3 e
O2 + 4 e → 2 O2−

prikazuje isto što i jednadžba koju sam gore napisao, samo podijeljeno na dvije polupromjene koje se uporedo zbivaju dajući tako ukupnu promjenu, tj. na nastajanje oba iona koji čine aluminijev oksid. Nastajanje ionske veze je pak, budući da je ionska veza u biti samo privlačenje čestica suprotnih naboja, isto što i nastajanje tih iona. Ako to nastavnik zahtijeva, možeš iste te čestice označiti i Lewisovom simbolikom, što se svodi na to da im elektrone valentne ljuske docrtaš kao točkice (aluminijevom atomu njih tri, kisikovom atomu šest, aluminijevom kationu nijednu, oksidnom anionu osam).