Izračunaj standardnu reakcijsku entalpiju za reakciju dušikovog (V) oksida iz elemenata na temelju napisanih termokemijskih jednadžbi: (drH predstavlja standardnu reakcijsku entalpiju) 2NO(g)+O2(g) -> 2NO(g) drH=-114,1 kJ/mol 4NO2(g)+O2(g) -> 2N2O5(g) drH=-110,2 kJ/mol N2(g)+O2(g)->2NO(g) drH=180,5kJ/mol ------------------------------------------- N2(g)+5/2 O2(g)-> N2O5(g) drH=? Dakle traži se standardna reakcijska entalpija ove posljednje jednadžbe i rješenje treba biti 11,30kJ/mol. Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Mislav Šooš da_faq@hotmail.com

Ono što u zadatku trebaš je prvo naći linearnu kombinaciju prve tri reakcijske jednadžbe koja će dati četvrtu, i onda isto to napraviti s njihovim reakcijskim entalpijama. Drugim riječima, jednadžbe trebaš prvo pomnožiti nekakvim koeficijentima, tako da će njihov zbroj onda dati četvrtu. Kad nađeš te koeficijente, isto to množenje pa zbrajanje napraviš s reakcijskim entalpijama, čime dobiješ reakcijsku entalpiju za četvrtu jednadžbu. Konkretno to izgleda ovako:

2 NO(g)+ O2(g) → 2 NO2(g) ΔrH1 = −114,1 kJ/mol

4 NO2(g) + O2(g) → 2 N2O5(g) ΔrH2 = −110,2 kJ/mol

N2(g) + O2(g) → 2 NO(g) ΔrH3 = 180,5kJ/mol

N2(g) + 5/2 O2(g) → N2O5(g) ΔrH4 = ?

Sad treba gledati što treba činiti da zbroj gornje tri jednadžbe dade četvrtu. Najbolje je krenuti od dušikovog(V) oksida. U zadnjoj je jednadžbi jedna molekula, dok su u u jedinoj od gornjih dvije. To znači da tu jednadžbu treba pomnožiti s 1/2:

2 NO(g)+ O2(g) → 2 NO2(g) ΔrH1 = −114,1 kJ/mol

2 NO2(g) + 1/2 O2(g) → N2O5(g) 1/2 ΔrH2 = −55,1 kJ/mol

N2(g) + O2(g) → 2 NO(g) ΔrH3 = 180,5kJ/mol

N2(g) + 5/2 O2(g) → N2O5(g) ΔrH4 = ?

Dalje treba još naći načina da se ponište ostali oksidi. Prvi je na redu dušikov(IV) oksid, jer se nalazi u drugoj jednadžbi, koja već je sređena. Tu ga imaš dvije molekule, baš kao i dvije molekule s desne strane prve jednadžbe. To znači da prvu jednadžbu možeš ostaviti kakva jest, budući da se dušikov(IV) oksid tako poništi.
Ostaje još dušikov(II) oksid. Njega imaš u prvoj i trećoj jednadžbi. U prvoj su dvije molekule s lijeve strane, u trećoj dvije molekule s desne, što znači da će se opet poništiti pukim zbrajanjem. Time je pitanje koeficijenata riješeno, a onda i entalpije za četvrtu reakciju:

ΔrH4 = ΔrH1 + 1/2 ΔrH2 + ΔrH3

Kad ubaciš u taj izraz brojke, vidjet ćeš da je predloženo rješenje točno.