Sto su supramolekulski materijali i cemu sluze? Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Durdica Strudl durdica.strudl@gmail.com

Supramolekulski materijali, po meni, spadaju u one pojmove koji pametno zvuče, a ništa ne znače. Materijal spada u osnovne pojmove i znači bilo što od čega se prave uporabni predmeti. Posljedično, to što je neki materijal supramolekulski ne određuje mu primjenu.
Supramolekulsko se odnosi na molekulska međudjelovanja i pokriva sve što nisu kovalentne, ionske ili metalne veze. Spojimo li to dvoje, dobijemo nešto što se pravi supramolekulskom sintezom, a služi za izradu nečega.
Supramolekulska sinteza znači pak da nije bilo klasičnih kemijskih reakcija, nego samo nastajanja novih intramolekulskih interakcija. Drugim riječima, jesmo dobili novu tvar, ali sve molekule koje smo zamiješali ostale su čitave. Samo su sad drugačije organizirane.
Osim na sintezu, "supramolekulsko" se može odnositi i na svojstva materijalâ. U tom se slučaju cilja na to da će materijali, zbog specifičnih molekula koje sadrže, imati neka posebna svojstva, teško dostupna u "nesupramolekulskih materijala". Primjerice, dosta se istražuju tvari poroznih struktura, koje u svojim šupljinama mogu pohranjivati neke druge molekule, ili čak nekako reagirati na njihovo prisustvo. To se vezanje najčešće temelji na međumolekulskim interakcijama, tako da je jasno zašto bi se takve materijale onda zvalo supramolekulskima.